Sažetak redovnog izvještaja o stanju prirodnih i drugih nesreća na području Federacije BiH, za dane 02./03.01.2025 godine, do 10:00 sati
KLIZANJE TLA, SNJEŽNE LAVINE I NANOSI
Kanton Sarajevo
Općina Stari Grad. Općinski štab civilne zaštite Stari Grad organizovao je 24-satno osmatranje terena na ugroženim područjima od klizišta, lokalitetima Curine njive i Bistrički potok u cilju ranog upozoravanja ugroženog stanovništva i njihove eventualne evakuacije. Uposlenici Službe civilne zaštite općine Stari Grad Sarajevo i pripadnici službi zaštite i spašavanja općine Stari Grad Sarajevo, izlaskom na navedene lokacije dana, 02.01.2025. godine, utvrdili su slijedeće stanje:
- Lokalitet “Curine njive” – Općina Stari Grad Sarajevo i Opština Istočni Stari Grad.
Na lokalitetu “Curine njive” (igralište u dijelu Istočnog Starog Grada) uočene su duboke pukotine, a voda i dalje otječe iznad tog područja. Na gornjem dijelu nasipa, koji je ranije odložen, nije uočeno stalno oticanje vode, niti priliv vode u tijelo klizišta. Međutim, povremeni potok koji je prisutan u centralnom i donjem dijelu padine/ nasipa počinje se gubiti u pukotinama, gdje se infiltrira u tijelo klizišta, što može smanjiti stabilnost terena. Ne izvode se radovi na kanalisanju vode iznad saobraćajnice, kao i u tijelu klizišta. Stanje na lokalitetu klizišta Curine njive nepromijenjeno u odnosu na prethodne dane, nama naznaka daljnjeg klizanja terena. Sve je prekirveno snježnim prekrivačem tako da se ne može ocijeniti stanje na terenu. Također uočeno je mnogo nagetih stabala, ali se ne može tačno utvrditi da li je to posljedica klizanja tla ili težine snijega.
Uzimajući u obzir da zimski uvjeti i nakupljanje snijega ometaju pristup objektima u kojima se nalaze invalidne osobe, ali i eventualnoj medicinskoj intervenciji uputili smo Službi za investicije i komunalne poslove zahtjev da putem KJKP“RAD“ obavi čišćenje snijega odmah na odgovarajući način, čime će se omogućiti siguran i lak pristup invalidima.
Prethodna mjerenja količine vode koja izlazi iz istočnog boka nasipa (izvršena od strane izvršena od strane stručnih lica “Rudarskog Instituta” d.d. Tuzla) pokazala su da iznos količine vode iznosi 2,2 l/min. Pojava vode u zapadnom dijelu klizišta, neposredno ispod nasipa, nije moguće precizno odrediti, ali postoji mogućnost da voda dolazi iz podzemnih kaptaža pod pritiskom nasipa i materijala na njemu.
- Lokalitet “Knjeginjac” – Opština Istočni Stari Grad.
Na lokalitetu “Knjeginjac” utvrđeno je da na ovom području nisu u toku nikakvi građevinski radovi niti odlaganje nove količine zemljanog ili kamenog materijala. Također, od strane Opštine Istočni Stari Grad postavljeni su metalni stubovi i djelimično zaštitna ograda, koje ima za cilj sprječavanje eventulanog odlaganja nove količine zemljanog i kamenog materijala. Na sredini deponije vidljivo jezerce koje se slijeva prema naselju Širokača. Na deponiji kod objekta u izgradnji Hills Trebević nisu vidljiva nova odlaganja građevinskog, niti drugom materijala dok zaštitna ograda i dalje nije završena.
- Lokalitet “Bistrički potok” – Općina Stari Grad Sarajevo i Opština Istočni Stari Grad.
Na lokalitetu Bistričkog potoka, koji se prostire na području Općine Stari Grad i Opštine Istočni Stari Grad, primijećeno je djelomično zasuto korito potoka materijalom sa deponije, obrušenim stablima i ranije isječenim stablima. Nema novih obrušavanja materijala ili stabala, niti uklanjanja prethodno odloženih materijala. Zbog snježnih padavina, nije moguće precizno utvrditi trenutno stanje korita potoka.
- Evakuacija stanovništva sa ugroženog područja Općine Stari Grad Sarajevo.
Postupajući po Naredbi Štaba civilne zaštite Kantona Sarajevo (brojevi: 08-40-1128-2/24 od 01.11.2024. i 08-40-1128-2.1/24 od 20.11.2024.), Služba civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo redovno vrši obilazak ugroženih stambenih objekata na područjima Bostarići, Ablakovina i Ablakovina čikma. Obilazak uključuje procjenu opasnosti i pripremu za moguću evakuaciju.
Prema Planovima evakuacije i zbrinjavanja stanovništva, Služba civilne zaštite i Služba za poslove mjesnih zajednica Općine Stari Grad Sarajevo poduzimaju potrebne aktivnosti za smještaj ugroženog stanovništva u sigurne smještajne jedinice koje je osigurala Općina Stari Grad Sarajevo.
Također, Općinski štabovi civilne zaštite Općine Centar i Općine Novo Sarajevo pružaju stručnu podršku i koordiniraju s odgovarajućim službama za zaštitu i spašavanje.
U toku dana 02.01.2025. godine, Služba civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo nastavila je saradnju s relevantnim institucijama u cilju pravovremenog poduzimanja mjera za zaštitu stanovništva.
Služba civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo i dalje prati stanje na terenu i poduzima potrebne mjere kako bi se spriječile eventualne nesreće. Na svim ključnim lokalitetima provodi se kontinuirano osmatranje i praćenje situacije, a informacije se redovno dostavljaju nadležnim operativnim centrima.
POŽARI
Hercegovačko-neretvanski kanton
Grad Mostar. Vatrogasna jedinica grada Mostara imala je intervencije na gašenju požara i to:
– od 12:20 do 13:55 sati, na Rujištu, gdje je gorio automobil,
– od 15:30 do 17:05 sati, u Vihovićima, gdje je gorio otpad i nisko rastinje, te
– od 17:50 do 18:30 sati, u Rodoču, gdje je gorio otpad i nisko rastinje.
Grad Čapljina. Vatrogasna jedinica grada Čapljine imala je intervencije na gašenju požara i to:
– od 11:45 do 12:35 sati, na Jasenici, gdje je gorio otpad,
– od 14:25 do 14:40 sati, u ul. Ruđera Boškovića, gdje je gorio otpad.
Tokom dana nastavljeno je gašenje požara na gradskoj deponiji u Adi. Požar ugašen u 16:40 sati.
Kanton Sarajevo. Profesionalna vatrogasna jedinica Kantonalne uprave civilne zaštite Kantona Sarajevo imala je intervenciju na gašenju zapaljenog dimnjaka.
Zapadnohercegovački kanton
Općina Grude. Vatrogasna jednica općine Grude imala je intervenciju na gašenju požara od 17:55 do 20:25 sati, u mjestu Vrućice, gdje je gorio stambeni objekat. Požar su gasila pet vatrogasaca s dva vozila.
Grad Ljubuški. Vatrogasna jednica grada Ljubuški imala je intervenciju na gašenju požara od 17:23 do 18:00 sati, na Humcu gdje je gorjela trava i nisko rastinje površine oko 100m2. Požar je gasio jedan vatrogasac s vozilom.
Srednjobosanski kanton
Općina Kiseljak. Vatrogasci profesionalne vatrogasne jedinice općine Kiseljak imali su intervenciju na gašenju kontejnera u gradskom području. Intervencija trajala od 17:40 do 18:00 sati.
Unsko-sanski kanton
Općina Velika Kladuša. Vatrogasna jedinica općine Velika Kladuša imala je intervenciju na gašenju požara od 23:35 do 03:15 sati, u mjestu Elezovići, gdje je gorjela kuća.
ZAGAĐIVANJE OKOLIŠA
Hercegovačko-neretvanski kanton
Prema podacima FHMZ-a, indeks kvalitete zraka u 07:00 sati, u Mostaru je označen kao umjeren, a na Ivan Sedlu kao dobar.
OŠTEĆENJA ELEKTRIČNE ILI VODOVODNE MREŽE, NAFTOVODA, PLINOVODA, TELEKOMUNIKACIJA ILI SAOBRAĆAJNE MREŽE
Unsko-sanski kanton
Općina Bosanski Petrovac. I dalje je zabranjen saobraćaj za teretna motorna vozila na putu: Bosanski Petrovac-Drvar-Bosansko Grahovo.
Prema informacijama elektrodistribucije Bihać zbog nemogućnosti prilaza do dalekovoda, koje je uzrokovao snijeg, bez napona su i dalje trafostanice:
– u općini Ključ TS Lanište i TS Lokveni Vrh.
Tuzlanski kanton
Grad Gradačac. I dalje se otklanjaju kvarovi na niskonaponskoj mreži kao i na vodovodnoj infrastrukturi, takodjer i u telekomunikacijama postoje manji prekidi u snabdjevanju.
Grad Srebrenik. Grad Srebrenik je dobio struju kao i većina mjesnih područja. Prema informaciji Elektrodistibucije 90% građana ima struju dok bi ostalih 10% trebali dobiti u što kraćem vremenskom periodu. Vodosnabdjevanje je u prekidu za neke djelove grada i okolna područja. Po informaci primljenoj iz „JP Vodovod Srebrenik“ vodu bi trebali dobiti svi potrošači za 2 dana. Svi putevi su prohodni osim naselja Gornji Potpeć i Crveno Brdo. Ekipe CZ su na terenu.
Općina Čelić. Napajanje električnom energijom je dovedeno u stanje uključenja svih trafo stanica. I dalje postoje individualni kvarovi na stambenim objektima koji se otklanjaju svakodnevno. Snabdijevanje pitkom vodom na prostoru općine Čelić je i dalje otežano iz razloga kvarova pumpi za distribuciju vode. Radnici JKP „Čistoća „Čelić ulažu maksimalne napore na otklanjanju svih tih kvarova. Internetska veza funkcioniše besprijekorno.
Zeničko-dobojski kanton
Snabdijevanje električnom energijom je uredno, osim općine Maglaj, gdje je bez električne energije naselje Donji Rakovac.
U Zavidovićima dolazi do povremenog prekida u redovnom snadbijevanju električnom energijom.
OSTALO
BIHAMK
Putevi većem dijelu Bosne su mjestimično mokri, dok je u Hercegovini pretežno suho. Upozoravamo na učestale odrone zemlje i kamenja na kolovoz na dionicama koje prolaze kroz usjeke. Skrećemo pažnju na moguću poledicu, posebno na dionicama u višim predjelima gdje mjestimično ima i zaostalog snijega. Magla smanjuje vidljivost na pojedinim dionicama uz rijeke: Savu, Bosnu, Vrbas, Lašvu i Spreču. Apelujemo na vozače da budu oprezni i da se pridržavaju svih saobraćajnih propisa. Savjetujemo vozačima da na put ne kreću bez odgovarajuće zimske opreme.
I dalje je zabranjen saobraćaj za teretna motorna vozila na putevima:
– Bosanski Petrovac-Drvar-Bosansko Grahovo,
– Glamoč-Mlinište i
– Drvar-Glamoč.
Na putevima Kotor Varoš-Teslić (Borja) i Karanovac-Kneževo saobraća se veoma otežano. Preko planinskog prevoja Borova glava (Šuica-Livno) upozoravamo na česte izlaske divljih konja na kolovoz. Na magistralnom putu Jablanica-Blidinje zbog oštećenja kolovoza još uvijek je obustavljen saobraćaj. U toku su radovi na magistralnom putu M-17 u Donjoj Jablanici, na lokalitetu Komadinovo vrelo, zbog čega se povremeno saobraća sporije, uz moguće kraće obustave. Na dionici autoceste A-1 Podlugovi-Visoko zbog radova na postavljanju bukobrana na mjestu izvođenja radova u funkciji je preticajna traka. Radovi su aktuelni i na magistralnim putevima: Pelagićevo-Srebrenik, Husino-Ljubače i Čitluk-Ljubuški. Na magistralnom putu Rogatica-Ustiprača, zbog oštećenja mosta, vozila do 30 tona saobraćaju jednom trakom, dok je za vozila preko 30 tona saobraćaj obustavljen.
Duga su zadržavanja na izlazu iz Bosne i Hercegovine na većini graničnih prelaza, posebno na sjeveru naše zemlje. Izdvajamo granične prelaze: Gradina, Gradiška, Orašje i Brod. Na ostalim graničnim prelazima putnička vozila ne čekaju duže od 30 minuta.
Zabranjen je saobraćaj za vozila preko 5 tona najveće dozvoljene mase na graničnom prelazu Karakaj (kod Zvornika). Teretna vozila preko 5 t preusmjeravaju se na granične prelaze Bratunac ili Rača, dok autobusi mogu koristiti GP Šepak. Teretna vozila mogu saobraćati na GP Šepak od 09 do 13 sati i od 22 do 06 sati.
FEDERALNI HIDROMETEOROLOŠKI ZAVOD
Meteoalarm: Federalni hidrometeorološki zavod izdao je ŽUTO upozorenje za veći dio BiH, zbog očekivanog vjetra iznad 40 km/h i novih padavina 20-40 l/m2.
FEDERALNI OPERATIVNI CENTAR