Deminerski timovi FUCZ na području Grada Stoca tehničkim izviđanjem od minske opasnosti oslobodili još 1.841.852 m²
Projekat deminiranja MSP “Poplat” obuhvatao je četiri ciljane i tri sistematske istrage, a deminerskim metodama, pronalaskom 98 protivpješadijskih mina i 12 neeksplodiranih ubojnih sredstava (NUS), potvrđene su informacije o miniranosti. Sve mine i NUS pronađene na zadatku uništili su timovi Federalne uprave civilne zaštite za uništavanje eksplozivnih sredstava (UES). Za realizaciju ovog zadatka Federalna uprava civilne zaštite, pored deminerskog tima iz Mostara, angažovala je i dodatne timove iz Livna, Busovače i Travnika. Tehničkim izviđanjem predmetnog zadatka od minske opasnosti oslobođena je površina od 1.841.852 m². Na ovom području prije ratnih dešavanja živjelo je oko 40 porodica koje su koristile navedeni lokalitet za poljoprivredu, stočarstvo, pčelarstvo i lov. Uklanjanjem minske opasnosti mještanima okolnih sela omogućen je siguran pristup i korištenje posjeda.
Upoznavanjem krajnjeg korisnika sa dostignutim granicama na ciljanoj istrazi “Gradina” završeni su deminerski radovi u okviru zadatka MSP “Poplat” na području Grada Stoca. Tehničkim izviđanjem predmetnog zadatka od minske opasnosti oslobođena je površina od 1.841.852 m².
Prethodno je Federalna uprava civilne zaštite, korištenjem prikladnih tehničkih metoda, prikupila podatake o prisustvu, vrsti i rasporedu mina na ovom zadatku nakon čega su definisane površine koje su očišćene od mina.
Projekat deminiranja MSP “Poplat” obuhvatao je četiri ciljane i tri sistematske istrage, a deminerskim metodama, pronalaskom 98 protivpješadijskih mina i 12 neeksplodiranih ubojnih sredstava (NUS), potvrđene su informacije o miniranosti. Sve mine i NUS pronađene na zadatku uništili su timovi Federalne uprave civilne zaštite za uništavanje eksplozivnih sredstava (UES).
Federalna uprava civilne zaštite u realizaciji zadatka, pored deminerskog tima iz Mostara, angažovala je i dodatne timove iz Livna, Busovače i Travnika.
Na ovom području prije ratnih dešavanja živjelo je oko 40 porodica koje su koristile navedeni lokalitet za poljoprivredu, stočarstvo, pčelarstvo i lov. Uklanjanjem minske opasnosti mještanima okolnih sela omogućen je siguran pristup i korištenje posjeda.