Predstavnici Federalne uprave civilne zaštite učestvovali na TAIEX radionici na temu “Mehanizam civilne zaštite Evropske unije”
U Banjoj Luci je 7. i 8. aprila, u organizaciji Evropske komisije i Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, održana TAIEX radionica na temu “Mehanizam civilne zaštite Evropske unije”, na kojoj su prisustvovali predstavnici bh. institucija i agencija u oblasti civilne zaštite.
Eksperti Evropske unije (EU) u oblasti civilne zaštite (Pekka Tiainen iz Finske, Christian Krol iz Austrije, Igor Milić iz Hrvatske i Frederic Monard iz Francuske) su na oba radna dana trajanja radionice proveli učesnike kroz najvažnije teme vezane za Mehanizam CZ EU i njegovu aktivaciju.
Cilj radionice je bila razmjena informacija između relevantnih institucija i aktera civilne zaštite u Bosni i Hercegovini po pitanju trenutne strukture u oblasti civilne zaštite, kao i predstavljanje najboljih praksi EU prilikom aktivacije Mehanizma civilne zaštite EU.
Učesnici su imali priliku upoznati se sa pravnim naslijeđem EU u oblasti civilne zaštite, Mehanizmom civilne zaštite EU u praksi, Centrom za koordinaciju odgovora na krizne situacije i najboljim praksama odgovora na krizne situacije država članica EU, kao i o pokrivanju troškova odgovora u slučaju upućivanja i tranzita međunarodne pomoći od strane nacionalnih timova za spašavanje zemalja članica mehanizma.
Upoznali su se sa sistemom nacionalnog i međunarodnog odgovora na katastrofe, te saradnjom na nivou EU, razmijenili iskustva u oblasti civilne zaštite u BiH, kao i kroz diskusiju odredili prioritete potrebne za stvaranje uslova za izgradnju mehanizama, prioritetima operativnih mjera, postupanja i radnji kojim bi se koordinirala djelovanja svih kapaciteta u ovoj oblasti u slučaju aktivacije Mehanizma civilne zaštite EU.
Jedna od važnijih tema o kojoj se diskutovalo i koju su predstavili eksperti civilne zaštite EU je upravo volonterizam u CZ.
U okviru jedne od tema radionice Federalna uprava civilne zaštite je predstavila svoj projekat „Mreža volontera civilne zaštite“, koji je podržan od strane Vlade Švicarske putem Ambasade u BiH, te ukazala na značaj uključivanja volontera u sistem zaštite i spašavanja, a u cilju jačanja i izgradnje spremnosti i kapaciteta odgovora u slučaju prirodnih i drugih nesreća. Realizacijom navedenog projekta Federalna uprava civilne zaštite slijedi inicijativu Evropske Unije o osnivanju evropskog volonterskog tijela, i promoviše solidarnost kao jednu od temeljnih ljudskih vrijednosti.
Nakon uspješno finalizirane radionice, odnosno predstavljenog Mehanizma CZ i EU, naglašeno je da su osnovni principi mehanizma jasnost i komplementarnost pri traženju i upućivanju međunarodnih poziva za pomoć u zaštiti i spašavanju, kao i saradnja i razmjena infomacija između relevantnih međunarodnih i državnih/nacionalnih institucija.
{loadposition 2016-04-13}