Direktor Federalne uprave civilne zaštite održao ključne sastanke o jačanju sistema zaštite i spašavanja u FBiH
Direktor Federalne uprave civilne zaštite Aldin Brašnjić sa saradnicima održao je danas dva izuzetno korisna susreta sa predstavnicima lokalnih zajednica u cilju jačanja međusobne saradnje svih nivoa vlasti i daljeg jačanja jedinstvenog sistema zaštite i spašavanja u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Na sastanku u Općini Ilijaš, načelnik Amar Dovadžija i njegovi saradnici koji se bave poslovima civilne zaštite, upoznali su direktora Brašnjića sa aktuelnim pitanjima u ovoj lokalnoj zajednici i naročito sa planovima organiziranja, opremanja i obučavanja struktura zaštite i spašavanja u 2025. godini. Direktor Kantonalne uprave civilne zaštite Kantona Sarajevo, Dženan Brkanić također je prisustvovao sastanku, te su prezentirane mogućnosti pružanja finansijske i materijalne podrške Općinskoj službi civilne zaštite, kako sa nivoa Kantona Sarajevo, tako i sa nivoa Federacije Bosne i Hercegovine, s obzirom da Općina Ilijaš nije u mogućnosti sama finansirati sve potrebe civilne zaštite i zaštite od požara i vatrogastva koje proizlaze iz procjene ugroženosti od prirodnih i drugih nesreća kao što je nabavka vatrogasnih sredstava i opreme i opreme za potrebe službi zaštite i spašavanja. Provođenje preventivnih mjera zaštite i spašavanja prioritet je u svim lokalnim sredinama, te je dogovoreno da Kantonalna i Federalna uprava civilne zaštite što je moguće prije predlože način sufinansiranja ne samo ove lokalne zajednice nego i svih drugih, posebno manjih općina koje su u svojim budžetima osigurale inicijalna finansijska sredstva za provođenje tih mjera. Razgovarano je i o mjerama koje je naložio Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH nakon katastrofalnih oktobarskih poplava, kada je Vlada Federacije BiH proglasila stanje prirodne nesreće zbog poplava i klizišta u Federaciji BiH. Direktor Brašnjić upoznao je načelnika Ilijaša i sa inicijativom za hitne izmjene važećeg zakona o zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća te ponovo naglasio značaj obučavanja i osposoblajvanja svih struktura sistema zaštite i spašavanja, naročito štabova civilne zaštite, operativnih centara civilne zaštite i komisija za procjenu šteta od prirodnih i drugih nesreća. Konstatovano je da provođenje javnih nabavki u vrijeme proglašenog stanja prirodne nesreće na svim nivoima vlasti uveliko usložnjava provođenje hitnih spasilačkih akcija na terenu, te su predložena moguća rješenja koja će Federalna uprava civilne zaštite u formi inicijative uputiti u proceduru razmatranja i usvajanja. Predstavnici Općine Ilijaš iskazali su zahvalnost Federalnoj upravi civilne zaštite za sve dosadašnje napore na angažiranju deminerskih kapaciteta Federalne uprave civilne zaštite na deminerskim zadacima (Kozlovac i drugo) na području ove općine, gdje se planira nastavak deminerskih aktivnosti u narednoj deminerskoj sezoni.
Na drugom sastanku održanom u Federalnoj upravi civilne zaštite, direktor Aldin Brašnjić razgovarao je sa gradonačelnikom Grada Lukavac, dr.sc. Edinom Delićem i njegovim pomoćnikom za civilnu zaštitu, Edinom Hamzić. Na ovom je sastanku, pored ostalog, dogovoreno da se u saradnji sa Savezom općina i gradova u Federaciji BiH, Agencijom za javne nabavke Bosne i Hercegovine, Kancelarijom za razmatranje žalbi BiH, Ministarstvom sigurnosti BiH, kao i predstavnicima ministarstava pravde i drugim zainteresiranim organima i službama, što je moguće prije, organizira okrugli sto na temu provođenja javnih nabavki u periodu proglašenja stanja prirodne ili druge nesreće, kako bi se precizno definirala pravila postupanja i prava, dužnosti, odgovornosti i pravna zaštita učesnika u postupku javnih nabavki u svim slučajevima kada se proglasi stanje prirodne ili druge nesreće.