U Bihaću se sastali direktori Federalne i kantonalnih uprava civilne zaštite

Ovo je nastavak ranijih aktivnosti iz juna ove godine kada je na poziv Aldina Brašnjića, direktora Federalne uprave civilne zaštite, u Sarajevu organizovan i održan sastanak direktora Federalne i kantonalnih uprava civilne zaštite na kome je donijet zaključak da se zbog unapređenja buduće saradnje i razvoja oblasti zaštite i spašavanja nastavi praksa kontinuiranog održavanja ovakvih sastanaka koji bi se organizirali naizmjenično u svim kantonima na području Federacije BiH gdje bi sudionici imali priliku obići sve kantonalne uprave civilne zaštite u Federaciji BiH te se upoznati sa njihovim kapacitetima i opremljenosti kako bi se federalnom nivou ukazalo na probleme sa kojima se susreću civilne zaštite na nižim nivoima.

Direktor Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ) Aldin Brašnjić sa svojim saradnicima održao je u Bihaću radni sastanak sa direktorima kantonalnih uprava civilne zaštite na kome su prisutni razgovarali o svim aktuelnim pitanjima iz oblasti zaštite i spašavanja.
Sastanku kome je domaćin bila Kantonalna uprava civilne zaštite Unsko-sanskog kantona prisustvovali su direktori gotovo svih kantonalnih uprava civilne zaštite, osim uprava iz Hercegovačko-neretvanskog, Zapadno-hercegovačkog i Tuzlanskog kantona koji zbog opravdanih razloga nisu mogli prisustvovati održanom sastanku.

Bihać, u kome je sjedište KUCZ USK , izabran je kao domaćin sastanka jer je na području ovog grada uspješno provedena terenska vježba korištenja savremenih tehnologija za spašavanje, koju je organizovalo Ministarstvo sigurnosti BiH. Vježba kroz koju je prezentovan NICS sistem (Next-Generation Incident Command System) i njegova upotreba u zaštiti i spašavanju demonstrirala je visok nivo saradnje operativnih centara civilne zaštite na svim nivoima vlasti u prirodnim i drugim nesrećama.

Na početku sastanka direktori kantonalnih uprava civilne zaštite izvijestili su prisutne o provedenim akcijama gašenja požara otvorenog prostora i međusobnom pružanju pomoći kroz razmjenu iskustava a Aldin Brašnjić, direktor Federalne uprave civilne zaštite, prezentovao je analizu stanja spremnosti sistema zaštite i spašavanja i koordinacije svih nivoa vlasti u sistemu zaštite i spašavanja kroz primjer zadnje prirodne nesreća zbog poplava i klizišta koja je zahvatila HNK i SBK.

Nakon katastrofalnih poplava koje su početkom oktobra zadesile Jablanicu, Konjic, Fojnicu, Kreševo, Kiseljak, Mostar, Drvar, Vareš, Brezu, Visoko i neke druge lokalne zajednice u Federaciji BiH, Vlada Federacije BiH proglasila je stanje prirodne nesreće zbog poplava i klizišta u Federaciji BiH, koje je trajalo od 4. do 16. 10. 2024. godine. Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH zatražio je od Vlade Federacije BiH cjelovitu informaciju o stanju na poplavljenim područjima. Nakon što je Federalna uprava civilne zaštite pripremila tu informaciju i dostavila je Vladi Federacije BiH, Predstavnički dom Parlamenta je 27. 11. 2024. godine održao 11. vanrednu tematsku sjednicu na temu poplava i klizišta i utvrdio 17 zaključaka koji su proizašli iz rasprave vođene na toj sjednici i kojim je Vlada Federacije BiH zadužena za poduzimanje hitnih mjera i aktivnosti koje su u funkciji pružanja pomoći građanima i lokalnim sredinama u pogledu sanacije stambenih i privrednih objekata i druge infrastrukture na pogođenim područjima.

Jedan od ciljeva ovog sastanka bila je priprema za izradu dokumenta „Analiza stanja spremnosti sistema zaštite i spašavanja za odgovor na krize“ tačnije koje su to obaveze koje proizilaze iz Strategije razvoja Federacije Bosne i Hercegovine 2021.-2027.“ a koje uključuju prikupljanje detaljnihpodataka iz općina i kantona.

Brašnjić je rekao da je potrebna hitna izmjena važećeg zakona o zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća te ponovo naglasio važnost obučavanja i opremanja jedinica i službi zaštite i spašavanja i ograničenosti finansijskih sredstava za ove namjene zbog neadekvatnog sistema javnih nabavki i nemogućnosti angažovanja ovih službi tokom prirodnih i drugih nesreća što bitno utiče na efikasan i adekvatan odgovor na nesreću.

Ovo je nastavak ranijih aktivnosti iz juna ove godine kada je na poziv Aldina Brašnjića, direktora Federalne uprave civilne zaštite u Sarajevu organizovan i održan sastanak direktora Federalne i Kantonalnih uprava civilne zaštite na kome je donijet zaključak da se zbog unapređenja buduće saradnje i razvoja oblasti zaštite i spašavanja nastavi praksa kontinuiranog održavanja ovakvih sastanaka koji bi se organizirali naizmjenično u svim kantonima na području Federacije BiH gdje bi sudionici imali priliku obići sve KUCZ u FBiH te se upoznati sa njihovim kapacitetima i opremljenosti kako bi se federalnom nivou ukazalo na probleme sa kojima se susreću civilne zaštite na nižim nivoima.

Kao i prethodni sastanak u Sarajevu, i ovaj u Bihaću bio je izuzetno produktivan i uz donijete zaključke očekivati je da će rezultirati nastavkom aktivnosti i razmjenom iskustava i informacija između svih nivoa vlasti u cilju unaprjeđenja sistema zaštite i spašavanja.